Dysfunkcje seksualne: czym one są, jakie są ich rodzaje i jak je leczyć?

Dysfunkcje seksualne to wszystkie te sytuacje, w których wpływa na satysfakcję seksualną lub reakcję seksualną, a to uniemożliwia udział w pożądanym związku seksualnym. Dotyczą one zarówno mężczyzn, jak i kobiet i nie muszą być związane z wiekiem lub orientacją seksualną.

Nasza seksualność jest ceniona, choć prywatnie i intymnie, jako jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Jednak każdy wie, że na przestrzeni dziejów ludzka seksualność była siedliskiem tabu, uprzedzeń i cenzury.

Represja seksualności, nic dobrego, powściągliwość pożądania i powszechna ignorancja na ten temat nie tylko powoduje, że nie tylko nie znamy, nie wyrażamy i nierzadko powodujemy pojawienie się poważniejszych trudności, które uniemożliwiają nam czerpanie przyjemności i szkodzenie naszym związkom, zarówno jako para, jak i społecznie, ponieważ szkodzą poczuciu własnej wartości i ogólnej satysfakcji z życia.problemy z erekcją

Przewaga

Chociaż statystyki są mylące, ze względu na brak zgody, który często występuje w klasyfikacji dysfunkcji seksualnych, wskazują one na dość wysoką częstość występowania. Masters i Johnson, pionierzy badań nad seksualnością ludzką w latach 60. wskazywali, że 50% par heteroseksualnych miało pewne zaburzenia seksualne.

Obecnie, według Andaluzyjskiego Instytutu Seksuologii i Psychologii (2002), dysfunkcja seksualna, dla której większość konsultacji to dysfunkcja erekcji, która obejmuje 48% konsultacji. Po przedwczesnym wytrysku następuje 28,8%, po którym następuje hipooaktywne pożądanie seksualne (8%), kobiecy anorgazmia (7,4%), pochwy (1,6%) i męskie zaburzenia orgazmu (0,4%).

Skąd mam wiedzieć, czy mam jakąkolwiek dysfunkcję seksualną?

W momencie, gdy poczujesz się niezadowolony lub niezadowolony ze swojego zachowania seksualnego. Dla mnie dysfunkcja zaczyna się wtedy, gdy to osoba sama nie czuje się swobodnie w swoich związkach, a nie wtedy, gdy ciało nie reaguje tak, jak nakazuje to społeczeństwo (np. “Prawdziwy człowiek może zająć więcej niż X czasu”, jeśli jesteś zadowolony ze swojego czasu wytrysku i partnera też, nie ma wartościowej dysfunkcji seksualnej). To subiektywna percepcja.

Przeczytaj również: Najważniejsze rzeczy, których nie wiedziałeś o swoim penisie.

W jaki sposób wpływa to na jakość życia?

Nasze ciało jest medium przyjemności. Jeśli to nie działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli, ta przyjemność zostanie najechana, a przyjemność nie zapewnia jakości życia pod każdym względem? Jeśli nasze stosunki seksualne nie przyniosą nam satysfakcji, przestaniemy je utrzymywać, kiedy liczne badania mówią, że jedną ze zmiennych związanych z satysfakcją seksualną jest częstotliwość, z jaką są one utrzymywane, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Ponadto, jak widać, pogarsza się nie tylko relacja pary w łóżku, ale także zaufanie do siebie, pogarsza się poczucie własnej wartości, a w przypadku posiadania stabilnego partnera, komunikacja z nim i satysfakcja w ogóle z relacji jest również szkodliwa.

Jak zwykle, ale nie najlepszy wybór, problemy seksualne często żyją w ciszy. Powoduje to jedynie poważne konflikty wewnętrzne (i z partnerem), co w konsekwencji obniża jakość życia.

Dlaczego leczenie jest ważne?

Wiele dysfunkcji seksualnych ma swoje podłoże w problemach natury fizycznej. Dlatego też warto również przemyśleć kuracje odpowiednimi suplementami, przeczytaj więcej tutaj, aby dowiedzieć się jakie preparaty są najskuteczniejsze.

Dysfunkcje seksualne często stają się błędnym kołem. Zaczynasz od epizodu, w którym nasze ciało nie zareagowało tak, jak chcieliśmy (erekcja została utracona lub nie została osiągnięta, nagle nie czujesz się jakbym uprawiał seks, nie mogę osiągnąć punktu kulminacyjnego lub wytrysku wcześniej niż bym chciał).

Do następnej relacji seksualnej już pozostawia z pewnym lękiem antycypacyjnym w ciele z obawy, że stanie się to ponownie; że lęk jest tym, który powoduje, że ciało nie działa ponownie. Tak więc, dopóki nie przestaniesz próbować (“total, nie będę się cieszyć” lub “total, dlaczego miałbym próbować, jeśli nie będę?” lub “Jestem bezużyteczny” lub “Chcę cię zadowolić, a nie mogę”). Krótko mówiąc, wchodzi się w pętlę, z której bardzo trudno się wydostać i dla której w zdecydowanej większości przypadków potrzebna jest pomoc terapeutyczna.

Mówienie o problemach związanych z seksualnością wywołuje bardzo złożone emocje, takie jak poczucie winy, wstyd czy porażka. Dlatego wielu ludziom i parom trudno jest pójść na terapię.

Wiemy, że wiele kosztuje, po pierwsze, zaakceptowanie faktu, że masz problem, który zazwyczaj jest kłopotliwy, aby przyznać się przed sobą i przed innymi, a po drugie, odważyć się poprosić o pomoc. Wiele par idzie średnio 3 lata, nie rozmawiając o rozwiązaniu problemu, a 5 lat mija do czasu, aż pójdą na terapię.

Podstawowym powodem, dla którego należy je leczyć, jest fakt, że problemy w łóżku wytwarzają emocjonalny (i fizyczny w niektórych dysfunkcjach) ból, który może mieć wpływ na poczucie własnej wartości i ogólną jakość życia. Ważne jest, aby nie pozwolić, aby emocje, o których rozmawialiśmy przed inwazją na Ciebie i nie pozwolić Ci położyć kresu temu błędnemu kręgowi, ponieważ to właśnie one go żywią.

Dysfunkcje seksualne: czym one są, jakie są ich rodzaje i jak je leczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry